↑ Return to Academy Info

Print this Page

Staff List

Staff List – August 2018
Head Teacher

Mr David Barnett

 

Depute Head Teachers

Mrs Karen Grant, Mr Kyle Scott, Mrs Natalie Munro, Ms Elizabeth Toon

 

Art & Design

Mrs Karen Templeton (PT), Mrs Jess Standfast, Mrs Victoria Lee, Ms Mandy Tullis

Biology

Mrs Rosalyn Gordon (PT),  Mrs Tracey Shaw, Miss Claire Buchanan, Dr Barbara Orr

 

Business & Digital Learning

Mr Ian Ord (PT), Mr Donald Mackay

 

Chemistry

Mrs Nicola Burpitt (PT), Mr Mark Baker, Mr Ross Gray, Ms Chloe Wakeford

 

Design & Technology

Mr James Cruickshanks (PT), Mr Jan Pellegrom, Mr Tom Stewart

 

Drama

Mrs Tina Boyd (Acting PT),  Mrs Melissa MacDonald

 

English

Mr Iain Valentine (PT), Mrs Helen Bodiam, Mr Douglas Clark, Mrs Jane Forster, Mrs Rosaleen Henderson, Mrs Alison Shand, Mr David Terron, Mrs Fiona Walker

 

Geography

Miss Sarah Scholes (PT), Mr Sandy MacWhirter, Miss Alison Bird

 

Guidance  

Mr Ian Davidson (Gordon) (PT), Mrs Lynne Bowely (Innes) (PT), Mrs Christina Fraser (Moray) (PT), Mrs Elaine Macrae (Randolph) (PT), Mrs Susan Taylor (Seafield) (PT)

 

History

Miss Suzanne McNeil (PT) Mrs Hazel Strachan, Mr Robert McLean

 

Home Economics

Miss Karen Ainslie (PT), Mrs Jenna Adams, Mrs Jane Brodie

 

Library Resource Centre

Mrs Shelagh Toonen

 

Mathematics

Ms Lynne Weir (PT), Mr Chris Hume, Mrs Rachel Thompson, Mr Alistair Davies, Mr Ian MacAndie, Mrs Lesley Lythgoe, Mr Andrew Smith, Mrs Lorna Sproates

 

Modern Languages  

Mr Jerome Lestienne (PT), Mrs Amanda MacKenzie, Mrs Fleur Stewart, Miss Hazel Wilson

 

Modern Studies  

Mrs Emma Hendry (PT jobshare), Mr Christopher Robertson (PT jobshare), Mrs Julie Pearce

 

Music 

Mrs Helen Mackay (PT), Miss Vicki Donn, Mr Jamie Murray

 

Physical Education

Mr Alistair Mackay (PT), Miss Kerry Burton, Mrs Fiona Chapman, Mr Ewan Davidson, Miss Laura Turnbull

 

Physics 

Mr Pete Kelly (PT), Mrs Morag McLuckie, Mr Allan Reid, Mrs Rosemary Still

 

Religious Education

Mr Slumko Tsotsi (PT), Mr David Mulholland

 

Additional Support for Learning

Mrs Katie Roy (PT), Mr Stephen Kirkpatrick, Mrs Dawn Phillips, Mr Rob Thomas, Mr Richard McWhirter

 

B6 Autism Base

Mr Jamie Steele

 

Pupil Support Assistants

Mrs Stephanie Allsop, Mrs Annette Crombie, Mrs Wendy Donaldson,  Mrs Jacqui Grant, Miss Lauras Higginson, Mrs Caron Lane, Mrs Deborah Logie, Mrs Wendy MacIntosh, Mrs Donna McPherson,  Mrs Kerrie Martin, Mrs Brenda Steele, Mrs Lindsey O’Donnell, Mrs Tina Stephens

 

Support staff

Mrs Susan Taylor  (Business Support Coordinator)

Mrs Sharon Murray (Senior Clerical Assistant)

Mrs Elaine Bell (Clerical Assistant)

Mrs Joan Main (Clerical Assistant)

Mrs Carol Sim (Clerical Asssistant)

Mrs Lisa Stewart (Clerical Assistant)

Mrs Andrea Strasdin (Clerical Assistant)

Mrs Lesley Urwin (Clerical Assistant)

Mr Tayne Campbell (ICT Technician)

Mrs Tonya Fleming (Science Technician)

Mrs Kathleen Fraser (Technical Assistant)

Mr Alan Milne (Technical Assistant / General Assistant)

Mrs Anne Meikleham (General Assistant)

Mrs Nancy Paterson (General Assistant)

Mrs Pat Sandilands (General Assistant)

Mrs Rehana Ahmed (First Aid)

Mrs Jill Ross (First Aid)

Permanent link to this article: http://www.elginacademy.co.uk/?page_id=439